Sessiz Bir Tutku 2017 Türkçe Dublaj izle
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
6.9 IMDB Puanı 140 Görüntülenme

Sessiz Bir Tutku 2017 Türkçe Dublaj izle

Sessiz Bir Tutku ÖZET: Emily Dickinson, bir uzun metrajlı biyografinin en kolay konusu değildir. Doğru, o İngilizce deki en büyük kadın şair, hatta dünya edebiyatında bile. Ancak aşırı uçlarında olaysız geçti. Hiç evlenmedi ve muhtemelen bakire öldü. Sevgi işleri yazışmalarla gerçekleştirildi. Yaşlandıkça, beyaz bir elbise takarak, nadiren evden ayrılıyor ve kapıdan içeri girip konuşmalar yaparken kendinden geçmiş oldu. Şiir yazdı – yalnızca küçük bir azınlık okuyucuya hitap eden ve film uyarlamasına uymayan bir tür edebiyat. Dahası, birkaç istisna dışında şiirleri zordur: aşırı zihinsel durumlarla ve dikenli entelektüel paradokslarla uğraşmaktadır. Ve tam bir bilinmezlik içinde öldü – yazdığı 1800 şiirin hâlâ varolduğu iyi bir şans.

Dolayısıyla Dickinson’un biyografisi, tipik bir öykü arkına veya ortalama bir Amerikan filminin dramatik gereksinimlerine pek uymaz. Şimdiye kadar, gerek dahası gerekse mecazi olarak yaşayan bu şairin yaşamının en başarılı dramatizasyonu, Theher of Amherst’in tek kadın oyunuydı, söylemeye gerek yok ki onu tecrit etmeyi vurguladı.

Terence Davies’in filmi bütün bunları biliyor ve kabul ediyor, ancak Dickinson’un kendi zamanında, belki de sadece kendi hayal gücünün en uzak noktalarında olması dışında, büyük bir şair olmadığını hatırlıyor. Davis, yalnız bir deha yerine, etkileşimleri büyük ölçüde ailesi ile sınırlı olsa bile, çok sosyal bir varlık olan bir Dickinson’u canlandırıyor. Cynthia Nixon’ın Emily, zamanının kusurlu, tamamen akla yatkın ve derin bir sempatik kadın.

Bu, aracın kaynaklarını kullanış biçiminde mükemmel bir film. Gösteriler evrensel açıdan mükemmel ve diyalog, akıllı Emily ve çevresi arasında olması gereken kadar esprili. Davies, hala püriten 19. yüzyılın ortalarında bulunan küçük kasaba Amherst, Massachusetts’teki klostrofobik iç mekanları ve bastırılmış ruhları yakalar. Düzenleme ve hızlanma, örneğin Emily’nin yüzünde başlayıp biten Dickinson oturma odasının etrafında yavaş 360 derecelik bir tava gibi mükemmel.

Ancak Dickinson’un hayatını yorumlama biçiminde de mükemmel. İç Savaş, Amherst evliliğini nasıl etkiledi? Neden beyaz bir elbise giymişti? Yanındaki eşi Susan ile birlikte yaşayan kardeşi Austin, kendi oturma odasında zina yapmaya başladığında ne hissediyordu? Nasıl yavaş ve korkunç derecede böbrek hastalığına düştüğü, şiirinin (“Dünyaya Mektup” yazdığı haliyle) neredeyse tamamen okunmadığını bilerek nasıldı? Posterlik tarafından takdir edileceğini onun kaderi ile uzlaştırmasını umuyor muydunuz? Nixon’ın Emily her davasında insanın yapacağı gibi davranıyor ve bu durum onu ​​sıkıntıya sokuyor. Fakat garip bir şekilde heyecan verici oluyor-Dickinson’un “Mektup” unun kesinlikle teslim edildiğini bilerek izliyoruz.

Film yavaş tempolu ve vinyet serisi olarak geliştirildi. Sesli anlatımda çok fazla şiir var. Hiçbir noktada 21. yüzyıl hassasiyetine uyum sağlamaz. Sinemaya açık halkın çoğunluğunun tadı olmayacak. Birçok Dickinson kültürcüsü, kendisini etten-kandaki bir kadın olarak düşünmek yerine genellikle idealleştirmek ya da mitolojikleştirmeyi tercih ettikleri için de bundan hoşlanmaz. Ancak Amerika’nın en büyük şairlerinden birinin makul bir biyografisi olarak, bu film zaferden kısa değildir.

Bir önce yayımladığımız filminide izlemenizi tavsiye ederiz. • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Henüz detay eklenmemiş.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?

  
  Sessiz Bir Tutku 2017 Türkçe Dublaj izle