Yeşil Yol Full HD Türkçe Dublaj izle
8.0
Sizin Oyunuz:
Oylama: 8.0 /10 (1)
8.5 IMDB Puanı 117 Görüntülenme

Yeşil Yol Full HD Türkçe Dublaj izle

THE GREEN MILE (1999)

Oyuncular: Tom Hanks, David Morse, Michael Clarke Duncan, Bonnie Hunt, James Cromwell, Michael Jeter, Doug Hutchison ve Gary Sinise Frank Darabont'un yazıp yönettiği film. Filmin tam süresi: 180 dakika. Rated R (rahatsız edici şiddet, dil ve bazı cinsellik sahneleri için)

Blake French:

Bir filmin bir şeyler hakkındaki izleyici görüşünü değiştirebileceği her gün değil. "The Green Mile", ölüm cezasını desteklemek konusunda beni uzun ve zor düşünen bir film. Stephen King'in bir romanına dayanan film, izleyicisini konuyu incitmekten çok iterek çeşitli duygusal olaylar içeriyor. Sadece bir avuç yeni yapım böyle bir güce sahip oldu. "The Green Mile" gerçekten bu yıl en iyi filmlerden biri ve birçok kategoride Oscar'a layık. İnanması gereken benzersiz, üç saatlik bir deneyimdir.

Hikaye gerçek bir arsa olmaktan çok kişisel bir anlatı. Film gerçekleşen olayların ilginç bir perspektifini sunuyor. Yüz yaşını doldurmamış bir adamın gözünden görülen Paul Edgecomb, şu an yaşlı bir evde arkadaşı Elaine ile birlikte yaşıyor. Paul için çok duygusal bir gün boyunca, Elaine'e deneyimlerinde tarihi bir yıl diyor. Hikayesini yakından dinliyor.

1930'larda belli bir yılın hikâyesini anlatıyor. Ayar güzel hazırlanmış hapishane salonu. Paul, idamları denetlemekle görevli ve ölüm cezası veren bir cezaevi muhafızı olduğunu açıklıyor. Bu sene hayatında birçok önemli olay meydana geldi: korkunç derecede ağrılı bir üriner enfeksiyon geçirdi ve John Coffey adlı bir tutsak ile tanıştı. Bu adam iki masum küçük kızın tecavüz edilmesi ve öldürülmesi için elektrikli sandalyeye mahkum edildi. Ancak bu adam Paul'un gördüğü kimselerden değil. Büyüklüğünün yanı sıra, mütevazı, yumuşak davranışı ve sevecenliği. John Coffey'nin Tanrı'dan sihirli güçlere sahip olabileceği düşüncesine işaret edebilen birkaç mucizevi olaydan sonra Paul, sözde suçlu olarak mahkum edildiği suçlardan şüpheliye başlar.

Hikaye boyunca bir elektrikli sandalyede üç kez infaz gördüğümüze tanık oluruz. Bu ölüm cezası dizilerinin gücü ve önemi çok fazladır. Elektromikasyonlar, özellikle film tarihindeki en rahatsız edici ve rahatsız edici bazı maddeleri içerir. Film anti ölüm cezasıdır; bazen sadist dünyayı tutsak muhafızları bakış açısından görüyoruz. Seni ayakkabılarına sokacak - ve belki de, ölüm cezası hakkındaki görüşünü değiştirecek. Kesinlikle bu konudaki duruşumu düşünmek zorunda kaldım.

Gerçekten film yapımcıları tarafından cevaplanmayan sorularım vardı. John Coffey'nin büyülü güçleri hakkında daha fazla şey istedim; mucizeler bizim savunmalarımıza uyacak kadar araştırılmamıştır. Bence film daha dinamik bir platformda olabilirdi. Coffey'in yeteneklerinin, karakterin diyaloğundan Tanrı'nın bir armağanı olduğunu varsayıyoruz, ancak din, filmde bir mesaj veya şema noktası olmaktan çok temayı oluşturuyor. Yazarların neden bu unsurları izleyicilere hayal gücü ile bırakmaya, katılımı provoke etmeye karar verdiklerini mükemmel bir şekilde görebiliyorum. Sanırım itirazlarım gerçekten kusur değil, yalnızca kişisel özlemlerdir.

"Green Mile" çok canlı performanslar içeriyor; incelememde hak ettirecek herkesi onurlandıramam. Michael Jeter, Gary Sinise, Doug Hutchison, James Cromwell, Bonnie Hunt ve David Morse karakterlerinin hepsinden üstün. Her biri Oscar layık performanslarına katkıda bulunur ve Akademi bu kişileri Ödül tarihinde bırakırsa, veritabanlarını tekrar kontrol etmeleri gerekir. Michael Clarke Duncan geçtiğimiz günlerde destekleyici rolüyle Altın Küre adayı aldı ve hak ediyor. Tom Hanks öncü rol sadece açıklanamaz derecede parlak. 1999'daki en iyi performansta "American Beauty" den Kevin Spacey'nin tam arkasında.

"Yeşil Yol'a" mesajı açık ve anlaşılır: adalet her zaman adil değildir ve mucizeler en beklenmedik yerlerde gerçekleşebilir. Bu film, son birkaç yıldır en çok nüfuz eden dramlardan biridir. Zihninizi, konularını düşünmeye ve kademeli olarak üzerinize inşa etmeye ikna edecektir. "The Green Mile", tarafından biten kredi rolünden çok sonra sadık kalacak bir film.

Bir önce yayımladığımız filminide izlemenizi tavsiye ederiz. • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  The Green Mile

  Yayın Tarihi:

  2000-03-17

  Senaryo:

  Stephen King, Frank Darabont

  Ödüller:

  4 Oscar Adaylığı. Diğer 15 ödül & 30 adaylık.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?

  
  Yeşil Yol Full HD Türkçe Dublaj izle